Ako ušetriť elektrinu a znížiť svetelné účty?

Téma šetrenia elektriny mnohých vzrušuje. Ľudia naďalej hľadajú všetky známe (a stále neznáme) spôsoby, ako to urobiť efektívnejšie. Dnes budeme zdieľať efektívne spôsoby.

Niektoré z týchto metód sú, samozrejme, zrejmé a mnohé ich používajú už dlho, ale výsledné informácie získané a prítomné vo forme malých pokynov na starostlivú spotrebu elektriny.

Metóda 1. Naozaj potrebujeme toľko svetla?

Ako ušetriť elektrinu

Všetky známe štatistiky tvrdia, že na osvetlenie sa vynakladá 14% všetkých vyrábaných elektriny. Používame však toto neuveriteľné množstvo dodatočnej energie bez poškodenia seba? Ako sa naučiť, ako to urobiť dobre?

Tieto jednoduché tipy vám s tým môžu pomôcť:

  • Používajte elektrické svetlo čo najviac. Nesúhlasíme s vami, aby ste sa vrátili v primitívnych časoch, keď ľudia majú iba denný životný štýl (hoci je to nepochybne užitočné pre naše zdravie: lekári dokázali, že aktívny nočný životný štýl a umelé osvetlenie sú chronická únava, depresia a exacerbácia chronických chorôb).
  • Nezabudnite, že stupeň osvetlenia miestnosti je ovplyvnený tým, koľko osvetľovacích zariadení je kontaminovaných. Je zrejmé, že plafón v kuchyni, ktorý nebol umytý niekoľko mesiacov, bude pokrytý vrstvou prachu a tuku a bude veľmi zlé prejsť svetlom. A čisté osvetľovacie zariadenia výrazne osvetľujú miestnosť, čo znamená, že môžete používať žiarovky.
  • Nezabudnite na čisté okná. Prirodzené svetlo a slnečné svetlo nielen odloží čas na zapnutie osvetľovacích zariadení, ale tiež zahrievajú vašu izbu v chladnej sezóne.
  • Môže sa použiť pri osvetlení miestnosti, napríklad kombinované osvetlenie: nezapínajte všetky žiarovky v lustru v rovnakom čase alebo sa zapnite v kombinácii: stolová lampa (stolová lampa) a 1-2 žiarovky z lustru.
  • Moderné energetické zariadenia môžu pomôcť pri hospodárstve elektriny: stmievače (rotačné svetlo -regulátory, ktoré hladko menia úroveň svetla), senzory pohybu, impulzné relé, digitálne prepínače. Pri vchode funguje vstavaný automatický vypnutie systému.
  • Používame energiu -osvetľovacie svetlá (kompaktné fluorescenčné, LED diódy).
  • A veľmi jednoduché - keď opustíte miestnosť, vypnite svetlo (v skutočnosti je to pravdepodobne najťažšie - v mnohých domoch je konštantná „vojna“, pretože každý zabudne vypnúť svetlo).

Trochu o výhodách energetických žiaroviek:

  • Efektívnejšia spotreba elektrickej energie (v porovnaní s žiarivými žiarovkami s energiou 4-5-krát menej).
  • Veľký svetelný výstup: žiarovka na spotrebu energie s kapacitou 12 W, pokiaľ ide o intenzitu svetla, sa približne rovná 60 wattom bežnej žiarovky.
  • Nevyniví tepelnú energiu vo veľkých množstvách (táto vlastnosť sa dá použiť v malých osvetľovacích zariadeniach) a distribuuje svetlo rovnomernejšie a jemnejšie (obvyklá žiarovka nie je viac ako 10% energie spotrebovanej na svetlo a zvyšok do tepelného).
  • Životnosť energie -žiarovky, ktoré sú spravidla, je dlhšia. Aj keď to nie vždy zodpovedá životnosti deklarovaného výrobcu.

Je pravda, že posledne menované je niekedy spôsobené skutočnosťou, že celkom správne nepoužívame niektoré typy žiaroviek na úsporu energie. Najčastejšie vyhorel na miestach, kde sa používajú na krátku dobu a kde sa režim veľmi často mení: „zapnutý“ - „vypnuté“.

Spôsoby, ako ušetriť elektrickú energiu

Ak vykonáte fázovú výmenu žiaroviek, je najlepšie začať s miestnosťami, v ktorých žiarovky fungujú dlho. Okrem toho časté napätie v sieti, vysoké alebo, naopak veľmi nízka teplota, veľmi ovplyvňujú obdobie práce. Malo by sa pamätať na to, že niektoré žiarovky -žiarovky (fluorescenčné) nemožno použiť v zariadeniach s nastavením jasu osvetlenia.

Postupom času sa všetci musíme úplne prepnúť na žiarovky zamerané na energiu, pretože zákon o ochrane energie uvádza, že žiarovky budú úplne odstránené z obehu a nahradené ekonomickejšími zdrojmi svetla. Preto je lepšie to začať robiť to vopred, pretože okamžite je nahradenie všetkých žiaroviek celkom položené.

Nepochybné nevýhody žiaroviek zachraňujúcich energiu sú stále vysoké (hoci teraz sú už oveľa lacnejšie ako povedzme pred 3 až 4 rokmi), nie vždy v dobrej kvalite a že nanešťastie nám chýba body za príjem žiaroviek (a takéto úspory sú pre nás a ekológiu veľmi nebezpečné).

Ak nemôžete nahradiť bežné žiarovky -používajte aspoň menšie žiarovky.

Metóda 2. Multi -tariff meters

Otázka použitia meracích pohárov, samozrejme, nie je jednoznačná. Ale ak vezmeme do úvahy, že niektoré domáce spotrebiče pracujú nepretržite (chladnička) alebo takmer neustále v režime „Sleeping“ (TV, počítače), potom berúc do úvahy svoju prácu v noci, môže to byť prospešné nielen pre fanúšikov práce v noci.

Okrem toho moderné merače s viacerými pohlavím zohľadňujú elektrinu oveľa presnejšie ako indukcia.

Metóda 3. Užitočné úspory

Po prvé, zamyslime sa, či správne používame domáce spotrebiče?

Výsledok týchto myšlienok pre mnohých z nás bude sklamaním. Odborníci už dokázali, že domáce spotrebiče často spotrebúvajú oveľa viac elektriny, ako potrebujú pre normálnu prevádzku.

Ako sme už zistili, mnoho domácich spotrebičov (mikrovlnné rúry, televízory, napájanie, zvukové a video vybavenie, ohrievače vody, počítače, klimatizačné zariadenia a tucet ďalších zariadení) spotrebúva elektrinu nielen v pracovnom stave, ale aj v „čakajúcom“ režime alebo, ako často hovoríme v režime „Slee“.

Každé z týchto zariadení osobitne spotrebúva veľa elektriny. Ak však zhrniete spotrebu všetkých zariadení, ktoré fungujú v režime „spánku“ v našich bytoch, nie malé sumy sa vôbec získajú za platbu na účtoch.

Napríklad pracovná doba v režime „čakania“ pre priemer pre televízor je 19 hodín, pre mikrovlnnú rúru-23,8 hodín, pre kompaktný disperiér-23 hodín denne.

V dôsledku toho je to 5-10% z celkovej spotreby elektrickej energie v byte.

A čo je cesta von? A výstup je veľmi jednoduchý. Vždy vypnite zariadenia z výstupu, ktorá sa nepoužíva.

Metóda 4. Zázraky technológie

Metódy na úsporu elektriny

Je zrejmé, že pre všetkých: S starou chladničkou alebo televíziou nemôžete veľa ušetriť. Domáce spotrebiče vyrobené pred 15-20 rokmi spotrebúvajú elektrinu 2 krát viac.

Cesta z tejto situácie: kúpiť moderné energetické spotrebiče domácnosti. Ako zistiť, ako je to energeticky efektívne alebo toto zariadenie?

Aby ste to dosiahli, starostlivo študujte štítok energetickej účinnosti, ktorý by mal byť na domácich zariadeniach. Má znaky písmen od (najvyššia trieda energetickej účinnosti) do G (najnižšia).

V moderných zariadeniach je spotreba elektrickej energie aj v režime „čakania“ oveľa menšia ako v zastaraných modeloch.

Ako indikatívny príklad energeticky efektívnej technológie, napríklad „inteligentné“ umývačky riadu alebo práčky, ktoré automaticky dávajú čistiace prostriedky, spotrebu vody, vyberajú požadovaný režim. Podľa odborníkov takéto zariadenia konzumujú o 44% menej energie a 62% vody ako zastarané modely koncom 90. rokov.

Nestojí to za presvedčenie o výhodách moderných technológií. Ale čo ak nie každý si môže dovoliť nahradiť staré domáce spotrebiče novým (zvyčajne drahým)? Ako môžem v tomto prípade znížiť náklady na elektrinu?

Metóda 5. Používame to, čo máme

Chladnička

Ako používať chladničku, pravdepodobne každý vie. Ale napriek tomu sme tvrdohlavo naďalej umiestnili vedľa batérií, sporáka alebo blízko steny na slnečnej strane.

Je však zrejmé, že vyhrievané z blízkych zdrojov tepla, chladnička pre efektívnu prácu konzumuje viac elektriny.

Okrem toho je žiaduce, aby v miestnosti, v ktorej stojí chladnička, nie je horúca (asi 18-20 stupňov), chladnička by sa mala pravidelne rozmraziť a uvoľniť z ľadu, skontrolujte jeho tesnosť (utesnenie na dverách chladničky), nemala by sa blížiť k stene, aby ste mali lepší cirkuláciu vzduchu.

Nemali by ste si tiež kúpiť veľkú chladničku len preto, že je módna alebo je rovnaká u suseda v kuchyni (postupujte z počtu členov vašej rodiny a jej potrieb). Čím väčšia je chladnička, tým viac spotrebuje energiu.

Vysávač

Na normálnu prevádzku vysávača s menšou spotrebou elektrickej energie sa musí pravidelne čistiť od nahromadeného prachu (špinavý spotrebuje o 15-20% viac) a berie do úvahy, že pri zapínaní a vypínaní využíva elektrinu najviac (ak vysávate malú miestnosť, snažte sa príliš často nevypnúť).

Elektrický sporák

Elektrický sporák spotrebuje veľa elektriny. Ako môžem v tomto prípade znížiť náklady na elektrinu:

  • Nehrievajte rúru vopred, ak to nie je poskytnuté pre recept na varenie misky.
  • Použite zvyškové teplo krbu (vypnete 5-10 minút pred koncom varenia).
  • Zatvorte hrnce vekom.
  • Pri varení zeleniny a vajíčok nepoužívajte prebytočnú vodu.
  • Používajte dobré jedlá s plochým dnom a veľkosťou horáka.
  • Používajte tlakových kuchárov.
  • Používajte elektrickú kanvicu (spotrebuje menej elektriny ako elektrický sporák), zatiaľ čo kupujete elektrickú kanvicu dostatočnú objemu pre celú rodinu a nalejte do nej toľko vody, koľko používate naraz.
  • Použite mikrovlnnú rúru a hriankovače, v ktorých môžete za pár minút uvariť rovnako chutnú a chrumkavú misku ako v rúre. Je to však oveľa rýchlejšie, a preto je ekonomickejšie.

Práčka

Práčka vynakladá až 15% domácej elektriny. Využite všetky možnosti ekonomickej spotreby elektrickej energie, ktorú poskytujú pokyny pre vašu práčku:

  • Rýchle a ekonomické režimy umývania.
  • Kompletné zaťaženie, ale bez preťaženia (nadmerné zaťaženie zvyšuje spotrebu elektriny na 10%).
  • Nižšia teplota (nie vždy by sa mala premyť pri vysokej teplote).
  • Správne vybraný prevádzkový režim stroja.

Žehlička

  • Tu môžete tiež použiť princíp zvyškového tepla, to znamená, že železo pred koncom žehlenia vypnite 5-10 minút.
  • Nesuchajte suchý ľan: Aby ste ju zdvihli, budete musieť tráviť viac času, a preto využívať viac elektriny.
  • Neočakávané bielizeň bude tiež vyžadovať ďalšiu spotrebu elektriny.
  • Používajte žehličky s automatickou funkciou vypnutia.
  • Správne použite režimy na žehlenie rôznych typov látky.

Klimatizácia

  • Nastavte teplotu dostatočnú na správne chladenie miestnosti.
  • Pred zapnutím sa uistite, že všetky okná a dvere sú zatvorené.
  • Pri kúpe klimatizácie sa zamerajte na veľkosť miestnosti a na počet ľudí, ktorí v nej budú. Zariadenie určené pre veľkú plochu jednoducho „jesť“ elektrinu bez akýchkoľvek výhod.
  • Pravidelne čisté ventilátory a filtre.

Počítače

Takmer každý má dnes počítače a dokonca ani jeden v rodine. Je zrejmé, že to výrazne zvyšuje náklady na elektrinu.

Čo môžeme urobiť?

  • Znížte jas monitora (to ovplyvňuje spotrebu energie).
  • Ak ho nepoužívate po dlhú dobu, vypnite počítač.
  • Zapnite všetky periférne zariadenia (skenery, tlačiarne, modemy) cez sieťový filter a vždy ho vypnite, keď tieto zariadenia nefungujú.
  • Ak je to možné, použite tekuté kryštalické monitory.
  • Používajte notebook častejšie („zje“ menej energie ako stacionárny počítač).

Ohrievač

Prechladnutie na ulici a doma nás núti ohrievače z Pantries. V dome nie je teplo? Čo robiť? Rozrušiť a buďte zdráhaví ochorieť. Takže musíte zahrnúť elektrinu „Eater“ - ohrievače.

Aby ste nejako skrátili čas použitia ohrievača, musíte izolovať všetko, čo je možné: okná, steny, podlahy atď. Plastové okná samozrejme vykonávajú túto úlohu dobre. Ak sú okná obyčajné, skúste zavrieť všetky praskliny a praskliny v rámci okna. Práve cez nich zmizne až 50% teplo. To isté sa musí urobiť s prednými dverami.

A ak je ústredné kúrenie už zapnuté, ale je stále chladné?

Môže existovať veľa dôvodov. V niektorých prípadoch však môže pomôcť jednoduché umývanie starých batérií, výmena alebo zvýšenie prenosu tepla v dôsledku zvýšenia ďalších sekcií.

Pokúste sa použiť ohrievače, ak je to možné, aby sa nepoužívali, sú veľmi „nenásytní“.

Ako možnosť ďalšieho zdroja tepla v byte môžete zvážiť vyhrievanú koľajnicu uteráka, ktorá je pripojená k prívodu horúcej vody.

Zaujímavé na tom istom

Zariadenie na úsporu elektriny

Existuje veľmi užitočné zariadenie. Nazýva sa to „Domácnosť Wattmeter“.

Prečo je to potrebné? Pomôže to šetriť elektrinu. S pomocou tohto malého zariadenia sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých vecí o práci svojich domácich spotrebičov a všeobecne o výdavkoch elektriny v dome.

Napríklad:

  • Koľko preplatíte za počítač, ktorý sa celý deň nevypne?
  • Koľko elektriny konzumuje vaša chladnička a je čas ju zmeniť na nový?
  • Koľko elektriny sa spotrebúva, keď si umývam riad v umývačke riadu, umyte si bielizeň, zdvihnite alebo osušte vlasy?
  • Koľko energie konzumuje vaša televízia v mimoškolskom štáte?

Dostanete odpoveď na všetky tieto otázky a mnoho ďalších a zistíte tiež, koľko elektriny sa vynaložilo bez úžitku a na čo môžete skutočne ušetriť.

Je zrejmé, že úspora elektriny nie je taká zložitá. Hlavná prekážka pravdepodobne spočíva v nás samých. Akonáhle si uvedomíme, že nestrácať elektrinu zbytočne je pre nás v prvom rade ziskové - uspejeme.